Налаштовувати дисплей фотографам доводиться досить часто, та й раптово може виникнути потреба відкалібрувати, наприклад, студійне обладнання під час термінових зйомок у студії. При цьому калібрування стандартними засобами – це не професійний рівень. Апаратне налагодження проводиться регулярно, фахівцями і з використанням особливого обладнання. DataColor і X-Rite – одні з найпопулярніших приладів апаратного калібрування на сьогодні. Його відрізняють простота використання, функціональність і чудова ефективність.
Якщо говорити простою мовою, калібрування дисплея необхідне для комфортного передавання кольорів, налаштування яскравості та контрастності. Можна, звичайно, залишити все як є і задовольнятися заводськими налаштуваннями, але у кожного з нас своє сприйняття. Зір в одного кращий, в іншого гірший, а в третього очі втомлюються швидше. Крім того, якщо не відкалібрувати монітор, можна зіткнутися з розбіжністю відтінків під час виведення фотографій на друк.
Це особливо важливо для тих, хто займається обробкою фото на професійному рівні: заробляє гроші або просто “для душі”. Те саме стосується і користувачів, які стикаються з відеоредакторами та графічними програмами. Наприклад, при створенні сайтів, веб дизайні. Проводиться калібрування монітора стандартними засобами Windows 7 або, як ми вже згадали, апаратно.
О выборе калибратора можно говорить очень много и долго – сколько людей, столько и мнений. Єдиний їхній недолік – це ціна, але рішення теж є – можна скористатися послугою калібрування. Здесь же будем говорить о “простых пользователях” и о том как производится калибровка стандартной утилитой. Причем речь пойдет о стационарных ПК.
Оскільки калібрування монітора ноутбука Windows 7 відрізнятиметься в плані налаштування контрастності та колірного балансу. Якщо для зміни яскравості в ноутах ще передбачені спеціальні поєднання кнопок (найчастіше поєднання Fn+F5 і F6), то контраст змінюється в налаштуваннях драйвера використовуваної відеокарти (яка також може бути різною). Отже, переходимо до опису роботи зі стандартним майстром калібрування.
Калібрування монітора в Windows 7
Перша дія – власне дістатися до цього майстра. Для цього можна:
- Натиснути Пуск. У рядок пошуку надрукувати dccw.
- Натиснути Пуск. У пошуковий рядок ввести калібрування.
- Натиснути Пуск. Праворуч вибрати Панель управління. У віконці, що випало, знайти категорію Екран. У ще одному вікні ліворуч у списку вибрати Калібрування кольорів.
Далі вже починається саме калібрування монітора Віндовс 7.
Крок 1
Першим випадає віконце з поясненнями: для чого потрібно калібрувати дисплей і як це зробити (синє посилання в самому низу відкриває файл довідки). Після прочитання слід натиснути кнопку Далі.
Крок 2
На наступному етапі можна скористатися посібником користувача до монітора і встановити основні параметри кольорів за допомогою кнопок, розташованих (найчастіше) на передній панелі. Перехід до наступного вікна здійснюється натисканням на Далі.
Крок 3
Налаштування гами. Стандартне значення коефіцієнта гами в сучасних комп’ютерах дорівнює 2.2. Саме за цього параметра наші органи зору найкраще сприймають яскравість.
Для того, чтобы настроить гамму стандартным мастером, нужно внимательно посмотреть на представленные в качестве примеров картинки. На них показано как вона виглядає, якщо значення коефіцієнта занадто низьке, нормальне і високе (послідовно три картинки у вигляді квадратів з колами).
Після натискання Далі, происходит переход непосредственно к регулировке. В окошке по центру расположена большая картинка (квадрат с кругами, в центре которых просматриваются точки) и бегунок, позволяющий менять значения коэффициента. Підібравши його положення таким чином, щоб точки всередині кіл зникли (стали практично непомітними), можна натискати Далі і переходити до наступного пункту.
Крок 4
Настройки яркости и контрастности. Первое окошко – пояснительное. Следующее предлагает ознакомиться с тремя картинками, объясняющими как выглядит монитор при слишком низкой, нормальной и слишком высокой яркости. Потрібно запам’ятати центральну картинку, натиснути Далі і перейти до налагодження.
Вона здійснюється за допомогою елементів управління дисплея (кнопка Меню на передній панелі та/або кнопочки зі стрілками). Пробуючи різні варіації, слід домогтися того, щоб картинка стала максимально видимою: всі деталі видно, а передній і задній плани не зливаються. Якщо все вийшло, тиснемо Далі.
Крок 5
Контрастність налаштовується аналогічно яскравості. Майстер калібрування пропонує вивчити три картинки з правильним варіантом (центральна) і двома неправильними. Потім скористатися кнопочками на моніторі і відрегулювати контраст так, щоб зображення відображалося максимально докладно і було видно всі елементи.
Крок 6
Калібрування кольору монітора Windows 7 триває налаштуванням балансу кольорів. Ознайомче вікно показує, який вигляд має мати “правильна” картинка в наступній вкладці. Необхідно домогтися максимально чіткого сірого кольору смуг, без домішок.
Для цього внизу екрана розташовані три бігунки, що відповідають за присутність червоного, зеленого і синього відтінків. Їх необхідно рухати в різні боки, пробувати поєднувати різні комбінації. Коли смуги по центру здадуться абсолютно сірими, можна переходити до наступного етапу, для чого натиснути Далі.
Крок 7
Завершальне вікно майстра калібрування пропонує порівняти отриманий результат із тим, що було раніше. Для цього передбачено дві опції: Колишнє калібрування і Поточне калібрування. Натискаючи на них, можна наочно побачити зміни і вирішити, який варіант приємніше сприймається і кращий для очей.
Калібрування завершено. Зберегти зміни можна натиснувши на Готово. Але майстер налаштування пропонує ще одну опцію – відображення шрифтів. Налаштувати їх варто для того, щоб комфортніше почуватися під час роботи з текстовими редакторами, читання книг або відвідування соціальних мереж. Це займе всього кілька хвилин, а очі будуть “вдячні” ще довгий час.
Для того, щоб перейти до регулювання, встановлюємо прапорець у комірці навпроти нижнього абзацу, де написано “Запустити засіб налаштування ClearType після натискання кнопки Готово…”. Перше віконце традиційно пояснює, що це за майстер і для чого він потрібен. Внизу кнопка Далі.
Друге вікно пропонує перевірити яку роздільну здатність монітора встановлено. Має бути базова. Якщо так, то все гаразд і можна продовжувати, натиснувши Далі. Потім послідовно будуть випадати чотири віконця зі шматочками тексту кирилицею і латиницею. У кожному з них необхідно вибирати фрагмент, який має найпривабливіший вигляд і читається найлегше.
Пройшовши їх усі, можна завершувати налаштування, для цього внизу передбачена кнопка Готово. До речі, налагодити відображення шрифтів можна і без попереднього калібрування монітора. Викликати засіб регулювання ClearType можна через меню Пуск. У рядку пошуку необхідно надрукувати ClearType, після чого відкриється вітальне вікно настроювача.